Efektívne hojenie rán pomocou kyslíka

Lokálny nedostatok kyslíka v tkanivách vedie k zlému hojeniu rán. Je totiž narušená regenerácia tkanív a bez ohľadu na veľkosť sa  rany hoja dlhšie, narastá riziko infekcie a tkanivo sa zjazví  oveľa viac. Tvorba kolagénovej matrice v mieste rany je predpokladom pre jej správne hojenie. Kolagén je základný stavebný prvok spojivových tkanív a je zodpovedný za ich pružnosť a pevnosť.

Ďalším predpokladom pre správne hojenie rán je tvorba krvných ciest, teda ich obnova v mieste rany. Pri poranení dochádza k narušeniu krvného zásobovania a tak aj k nedostatočnému zásobovaniu tkanív kyslíkom. Preto tvorba nových kapilár je pre podstatná pre hojenie rán. Aby bolo možné vytvoriť kolagénovú matricu a tiež nové krvné cesty musia byť bunky dostatočne okysličené, tj. musí byť dostatočná konštantná saturácia kyslíka ( to je to čo meriame malým prístrojom na prste pred prvou inhaláciou resp. návštevou kyslíkovej barokomory).

Ak umiestnime ranu do podtlaku v hyperbarickej kyslíkovej komore, tvorba kolagénu a nových krvných ciest sa zvýši až o 40% v porovnaní s hojením rany v bežnom, atmosferickom tlaku. Pozitívny efekt takto prijatého kyslíka v podtlaku do organizmu pôsobí až 36 hodín po návšteve kyslíkovej barokomory. Odporúčame návštevu 2-3 krát do týždňa, pri veľkom rozsahu rany aj častejšie.

Sdílej tento příspěvek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Scroll to Top